Třinec zahájil výstavu s názvem Gutský kostel ve vzpomínkách

Slavnostní vernisáží za účasti primátorky města Třince, ředitele Muzea Těšínska a dalších hostů byla ve čtvrtek 13. září v Knihovně Třinec zahájena výstava věnovaná naší nejstarší památce s názvem Gutský kostel ve vzpomínkách.

Výstavu uspořádalo Muzeum Těšínska společně se statutárním městem Třinec a Knihovnou Třinec rok poté, co v noci z 1. na 2. srpna 2017 nenávratně zničil cenný kostel Božího Těla oheň.

Výstava představuje slovem, obrazem i prostřednictvím autentických předmětů čtyři a půl staletí trvající historii jedné z nejstarších a nejvýznamnějších sakrálních staveb na Těšínsku. Pozornost je rovněž věnována poslední velké rekonstrukci z let 2011–2012. Mezi exponáty nechybí barokní dřevořezby z původního mobiliáře, nálezy z archeologického výzkumu či umělecká díla zobrazující kostelík.

Během vernisáže připomněl historik David Pindur hodnotu a význam této sakrální památky. „Historii gutského kostela systematicky mapuji od roku 2011. Za tu dobu jsem nashromáždil řadu poznatků získaných výzkumem v archivech a množství ikonografických podkladů s vazbou na tuto kulturní památku. S ohledem na soubor nenávratně ztracených mimořádně cenných renesančních a barokních artefaktů, jež byly součástí mobiliáře kostela, je jeho zkáza pro mě osobně i celou kulturní a historickou obec o to bolestivější. Ačkoliv se mi tato výstava nepřipravovala lehce, je nutné veřejnosti připomínat, co vše jsme ztratili,“ řekl historik Muzea Těšínska a autor výstavy David Pindur.

Gutský kostel byl po více než 450 let neodmyslitelnou součástí historie našeho regionu a identity jeho obyvatel. „Kostelík bylo naše „rodinné stříbro“ a srdeční záležitost. Ze všech sil napomáháme k tomu, aby jeho obnova proběhla co nejdříve. I když replika už nemůže plně nahradit původní památku, věřím, že si do něj najdou cestu nejen věřící, ale i turisté,“ uvedla primátorka Věra Palkovská.

Město Třinec bezprostředně po nešťastné události v srpnu 2017 mj. vyhlásilo za účelem obnovy kostelíku veřejnou sbírku. Finanční prostředky ze sbírky budou využity na obnovu interiéru kostela a pořízení nového mobiliáře. V současné době sbírka stále probíhá a momentálně je na kontě přes 3,4 milionu korun. Na obnovu kostela budou moci lidé přispět rovněž během benefičního koncertu Srdce Evropy, který se uskuteční v Třinci v neděli 30. září 2018.

Výstavu můžete zhlédnout v Galerii města Třince do 3. listopadu 2018.

zdroj:trinecko.cz