Karvinský kahanec patří ke krasobruslení již půl století

Zimní stadion v Karviné hostil mladé krasobruslaře na již jubilejním 50. ročníku Karvinského kahance. Své dovednosti a talent předvedli rozhodčím závodníci v kategorii žactvo a přípravka ze 14 klubů včetně dvou klubů ze Žiliny. „Na začátku sezóny jsou stanoveny jednotlivé náplně, co musí obsahovat volná jízda, jaký je časový limit, jaké prvky se ve volné jízdě objeví – kroky, skoky, piruety, spojovací prvky,“ vysvětlila ředitelka závodu Monika Šimrová.

Podpořit závodníky přijel i letos Stanislav Židek, ikona krasobruslařského světa a současně také předseda Českého krasobruslařského svazu. On sám tady v Karviné začínal, a dokonce 1. a 2. ročník Karvinského kahance vyhrál. „Hledal jsem fotky, ale bohužel, ze stupínku žádné nemám, mám jen z doby, kdy jsem byl trochu starší a soutěžil jsem už s partnerkou. Tehdy to bylo jiné, pro nás to byla velká soutěž,“ vzpomíná Stanislav Židek a pokračuje: „Jsem rád, za Karviňáka, že se ta tradice drží. Karvinský kahanec byl vždycky velký závod, teď je sice menší, ale věřím, že se v příštích letech bude jezdit zase Český pohár, a že to poběží dál. Moc se na to těším.“

Karvinský kahanec patří k nejstarším závodům, které se v Karviné pořádají a pravidelně je podporuje i město Karviná. „Krasobruslení bylo ve velkém útlumu, ale za poslední čtyři roky je znát vzestup, máme tady šikovné děti. Město jim pomáhá, přispívá na ledovou plochu, dělá hodně pro to, aby ten krasobruslařský potěr tady byl,“ uzavřel náměstek primátora Karel Wiewiórka (KSČM).

zdroj: karviná.cz